Ex Libris: hüljatud raamatute üldine teooria
Ex Libris: hüljatud raamatute üldine teooria
Kunstnikud: Anne Rudanovski, Evgeny Fedorov, Francisco Martínez ja Viktor Gurov
See näitus tutvustab hüljatud raamatute hilinenud saabumist kunstimaailma. Pärast seda, kui üksikisikud on teavikud annetanud või raamatukogud need kasutusest kõrvaldanud, on neli kunstnikku käsitlenud mahajäetud raamatuid kui ainest kunstiloomeks.
Väljapanek näitab, et ajastu äravisatu on kasulik hilisemale loomingule; teiste teadmatult meile jäetud ülejäägid, meie oleviku jäägid, on lähituleviku kultuurigeenid, millel oli kord naudingu, mängu ja ümberkombineerimise voli.
Veel eeldame, et liiasus ja üleküllus on lääne ühiskondade peamised väljakutsed. 2023. aastal annetati Eesti Rahvusraamatukogu hoiuraamatukogule 380 000 teavikut; ligi 45 protsenti neist sai uue elu, ülejäänut aga hoitakse hoidlates, kuni need omale lugeja leiavad. Halvas seisukorras annetatud teavikud jõuavad omakorda ringlusse, enamasti paberi tootmiseks.
Solarise klaasmajas esitletud raamatud saavad näituse lõppedes uue elu ja antakse soovijatele tasuta 12. augustil kohapeal.
„Hüljatud raamatute üldine teooria“ on jätkuks Francisco Martínezi ja Viktor Gurovi korraldatud näitusele „Ex Libris“ Sillart galeriis, Sillamäel (04.05–07.07.2024), kus saab näha ka tundmatuks jääda sooviva kunstniku töid.
Teosed näitusel:
– Repositoorium, Anne Rudanovski, 2017–2024.
Ladina keele etümoloogia „repositoorium“ viitab hoidlale või konteinerile, kuhu paigutatakse mistahes asju, või andmeid, või liike või vahendeid. Tänapäeval kasutavad seda terminit raamatukogud, et nimetada üksikisikute või asutuste ära antud teavikute hoidmise teenust. Anne on seitse aastat teinud raamatutest skulptuure, mängides nende taktilise, intellektuaalse ja ajaloolise mõõtmega. Tulemuseks on omamoodi pisteline ausammas, milles rahvaste, müütide, loomade ja lindude lugu jutustatakse uutmoodi.
– Algus ja lõpp. Evgeny Fedorov, 2024.
Lõpud varjavad iha uute alguste järele. Evgeny on loonud raamatukogu jaoks helirea, mis on inspireeritud kogus leiduvate raamatute lõpplausetest. Žest näitab, kuidas minevik, olevik ja tulevik meie ees korraga lahti rulluvad ning on avatud edasisteks ümbermängudeks.
– Lõhnalugemine. Francisco Martínez, 2024.
Francisco võttis kunagise Sillamäe 1. keskkooli raamatukogust välja kaks raamatut ja sobitas need enda lugemiskogemuse põhjal välja valitud parfüümidega. Lõhnad tõstavad esile linna mineoroloogilise ajaloo ja osutavad, et lugemine ei ole pelgalt dekodeerimisprotsess, vaid aistinguline, atmosfääriline kogemus.
– Vali oma seiklus. Viktor Gurov, 2024.
Ühes korralikus raamatukogus näeb lugeja enamasti vaid raamatute selgi. Sillamäe raamatukogus aga vedelevad raamatud põrandal, riiulite otsas, pappkastides või lebavad suvaliselt leheküljelt avatuna. Viktor on kogust välja valinud sadakond raamatukaant, need digitaliseerinud ning loonud seeria kollaaže, mis on inspireeritud algupärasest esteetikast. Kollaažid on kui uued kaaned, mis ootavad uusi pealkirjasid, sisu, lugejaid.